2gx13 je patice kruhových kompaktních zářivek

2gx13 je patice kruhových kompaktních zářivek

2gx13 https://www.lightpark.cz/kruhove-zarivkove-trubice/?par=delka|14,delka|27 je moderní žárovková patice určená především pro kruhové kompaktní zářivky. Kromě efektního vzhledu se u těchto zdrojů světla změnila řada dalších vlastností.

V čem se zlepšily kompaktní zářivky

V konstrukci předřadníku – původní předřadníky pracovaly na principu elektromagnetické indukce. To však přinášelo některá úskalí. Předně se častějším spínáním elektrického obvodu zkracovala reálná životnost výrobku, což při tehdejších pořizovacích cenách degradovalo jejich zásadní výhody, i když se jim lidově přezdívalo „úsporné zářivky“. Dalším nepříjemným jevem byl dlouhý náběh na plný výkon, a tak byly problematické zejména na chodbách a schodištích, kde je žádoucí dostatek světla hlavně krátce po zapnutí vypínače. Současná elektronika, která původní předřadník nahradila, všechny tyto nežádoucí jevy eliminuje.

ložnice s terasou

Ve věrnosti zobrazovaných barev – v tomto směru vynikaly wolframové žárovky, byl to ve své době jediný zdroj, který osvítil předměty a okolní prostředí tak, že se zobrazily téměř v reálných barvách. Jde o tzv. „index podání barev“, značí se Ra, nejvyšší hodnota je 100 %. U žárovek byla jeho hodnota 95, ovšem u prvních kompaktních zářivek sotva 75. V současné době se však vlivem vývojových změn v luminoforu posunul jejich index až k hodnotě vláknových žárovek na 95. To je velice důležité zejména ve zdravotnických zařízeních ke správné diagnostice chorob (barva pokožky, změny v oční rohovce), ale např. i v průmyslové a zemědělské výrobě a v domácnosti při přípravě pokrmů.

rustikální ložnice

Barevný rozsah – rozšířil se i rozsah barevné teploty (teploty chromatičnosti) z původní studené bílé i na teplou, která je vhodná tam, kde původně byly v provozu wolframové žárovky (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj).

V nákladech na pořízení a provoz – technický pokrok se nezastavil ani v konstrukci těchto zdrojů světla. Výrobci se snaží nabízet širší sortiment za nižší cenu a s delší životností, což vede nejen ke snížení nákladů na výrobu, ale pro koncového zákazníka to znamená konkurence schopný zdroj vůči LED diodám.