Co vás čeká, když si pořídíte domácího mazlíčka?

Co vás čeká, když si pořídíte domácího mazlíčka?

Každá druhá česká domácnost se neobejde bez nějakého toho zvířátka. Péče o zvíře však zdaleka není jen mazlení, ale také výchova, čištění, krmení a vytváření specifických podmínek pro chov. Musíte také počítat s tím, že vám mazlíček poleze do peněz. Celkově Češi utratí ročně skoro 13 miliard za péči o svá zvířata. I přesto si nejspíš dříve či později budete kvůli sobě nebo dětem vybírat nového člena rodiny.
smutný buldok

Pes – nejlepší přítel českých chovatelů

Pokud jste nikdy psa neměli, nejspíše nevíte, co vás čeká. Štěně je jako miminko. Potřebuje neustálou péči a dozor. Všude dělá loužičky, nebo zvrací, cupuje polštáře, boty i nábytek. Škrábe, protože má hodně ostré drápky. Není možné ho venčit, protože se neustále otáčí za jinými lidmi, zastavuje se a jde všemi směry. Tato fáze naštěstí trvá jen několik týdnů až měsíců. Je však třeba najít pravou chvíli, kdy je čas začít psa cvičit a jít s ním na cvičák. Může to být už v půl roce, ale někteří psi jsou ještě příliš divocí. Doma psa celkem snadno naučíte základní povely jako sedni, lehni, zůstaň, a to pomocí pamlsků. Rozhodně však má smysl navštívit pár lekcí psí školy, abyste věděli, jak psa trénovat. Pes potřebuje pevnou ruku, stejně jako najít si pevné místo ve smečce. Problém může být po narození dětí, protože někteří psi nesnesou, když se jim sahá na uši, ocas, nebo čumák.
sedící kočka

Tajemné kočky

Kromě psů chováme nejčastěji kočky, má je asi pětina domácností. Život s nimi je jiný než se psem, o tom by každý majitel kočky mohl vyprávět. Často ale v jedné domácnosti žije kočka i pes. Hlavní rozdíl je v tom, že pes chce být pořád s vámi, je vám zcela oddán a vítá vás doma, i když jdete jen do schránky. Potřebuje taky mnohem víc vaši lásku a pozornost. Naproti tomu kočka si většinu času vystačí sama, ať už běhá venku, nebo je domácí a schovává se v botníku. Pomazlit se s kočkou může být někdy nadlidský výkon, naopak pes to uvítá vždycky. Kočky tak nemusejí být pro spoustu lidí ideálním mazlíčkem.