Čistit je potřeba i stěny a dno

Čistit je potřeba i stěny a dno

Koupele ve špinavé vodě nejsou příliš doporučované, jelikož je pak většinou potřeba navštívit kožního lékaře. Proto je také nezbytné vodu neustále čistit.

Čistit je potřeba i stěny a dno

Pryč jsou doby, kdy museli lidé kvůli koupání jít na místní plovárnu, případně vyhledat nedaleký rybník, přehradu, řeku či cokoliv, do čeho šlo skočit a okoupat. Dnes si již každý může dovolit mít svou vlastní plochu doma. Tedy každý, kdo vlastní svůj domek s přilehlou zahradou. Naštěstí se nemusí jednat o žádný velký pozemek, jelikož bazény dnes již nemají pouze velké rozměry, ale dají se pořídit i v mnohem menších verzích. To je samozřejmě nevýhoda v tom, že nejsou příliš vhodné pro plavání, ale na druhou stranu jsou daleko levnější. A navíc není nutné kvůli nim provádět žádné stavební práce. Řeč je samozřejmě o nadzemních modelech.

Plavecký bazén

Z pohledu hygieny je ale celkem jedno, jestli je vodní plocha zcela zapuštěná nebo dlí nad zemí. V obou případech je nutné, aby byla voda čistá, jinak je pro účely koupání naprosto nepoužitelná. Udržovat vodu v perfektní čistotě však naštěstí není takový kumšt, jak by se laikům mohlo jevit. Stačí si pořídit jen vhodné vybavení.

Tím jsou myšleny hlavně různé chemické prostředky, které nejen vyrovnávají pH vody, ale zároveň pomáhají i s jejím dezinfikováním. Asi tím nejznámější prvkem, který se k tomuto účelu používá, je chlór. Všichni ho znají, tedy pokud někdy byli na veřejném koupališti. Tyto dezinfekční prostředky se dají identifikovat na kilometry daleko, protože vypouštějí do ovzduší svůj specifický zápach. Navíc může chlór v některých případech dráždit pokožku, což není nebezpečné, ale je to docela nepříjemné. I proto už mnoho lidí používá raději méně dráždivé, i když dražší prostředky.

Šipka do vody

Nedílnou součástí vybavení každého majitele vodní plochy by měl být i bazénový vysavač. Jedná se o speciální zařízení, s jehož pomocí lze čistit stěny, potažmo dno od nečistot, a to ani by bylo potřeba vypouštět vodu. Na menší plochu bohatě postačí ruční verze, ale pro velké bazény je lepší sáhnout po automatickém vysavači.