Zahrada s půdopokryvnými květinami

Zahrada s půdopokryvnými květinami

Jestliže se na vaší zahradě v některých partiích nedaří trávníku vlivem kamenité půdy, svažitého terénu, nebo celodenního stínu, můžete v těchto místech vysadit tzv. půdopokryvné druhy rostlin. Vyplníte jimi jednak nevzhlednou část pozemku, kterou byste museli buď zabetonovat, nebo pokrýt kameny, a zároveň budou výrazným dekorativním doplňkem.
okrasná rostlina.jpg

Prosluněný terén

Na prosluněná místa se hodí jen některé druhy, přesto jich existuje velké množství. Jsou nesmírně dekorativní a rozhodně nemusíte litovat, že se právě ta vaše zahrada nedá po celé ploše zatravnit. Jednou z nich může být tařička vonná. Její jemné sytě zelené lístečky doplní výrazná barva fialových květů, velice nápadných a působivých. Tařičku můžete vysadit kamkoli na přímé slunce, hodí se i do tvrdé kamenité půdy, kde travní semeno nemá šanci vyrůst. Nejlépe se jí daří v kombinaci s rozchodníky a netřesky a může se pnout i po svažitém terénu. Vzhledově výjimečný, velmi pěkný druh pokryvné rostliny je také karafiátek s růžovými nebo bílými kvítky, z nichž zejména ty růžové úžasně voní.
Některé traviny lze přece jen na slunné místo vysadit i mezi kameny, jsou to např. odrůdy kostřavy, jejichž stébla vyrostou jen do 20 cm. Jsou však velmi ozdobná a vyniknou v kombinaci s kvetoucími skalničkami, např. s plaménkou, nebo s bylinkami typu mateřídoušky, tymiánu a oregana.
rozkvetlé skalničky.jpg

Stínomilné druhy

Některé části zahrady však pokrývá po celou denní dobu stín vzrostlých stromů, nebo se nachází v zákrytu domů a zahradních staveb . Na těchto místech se ani příliš nedaří trávníku, ovšem můžeme je osadit poměrně s úspěchem půdopokryvnými květinami stínomilnými. Vhodné jsou pro tyto účely barvínek, violka vonná, břečťan, anebo méně známá bíle kvetoucí pachysandra, či případně zběhovec plazivý.
růžové karafiáty.jpg
Překrásné sytě zelené variace vytváří kapradiny, jalovec plazivý, anebo žlutě kvetoucí pryšec. Kromě jalovce tu můžeme nechat růst i další jehličnany v různých kultivarech, které strmé svahy oživí. Mohou to být túje, smrčky nebo zakrslé borovice ve formě klečí.