Ústava neplní svou funkci. Co s tím?

Ústava neplní svou funkci. Co s tím?

Nemá cenu připomínat současný stav věcí veřejných. Pokud nevíte, co se v české vrcholové politice děje, měli byste vylézt z vaší nory blažené nevědomosti a začít to sledovat. Nicméně se není čemu divit. Naše republika je stále mladá a chybí tu demokratická tradice, která je v některých západních zemích nastolena již po staletí. Proto dává smysl, že je naše ústava plná děr, které jen čekaly na to, až je nějaký mazaný lišák jako prezident Zeman začne využívat. Otázka je, jak bychom měli ústavu „opravit“.

kladivo a knihy zákonů

Problém je dle mého názoru ve dvou věcech. Jednak je to postavení prezidenta vzhledem k parlamentu a vládě. Před zavedením přímé volby byl prezident volen sněmovnou a senátem. Nebyla to autoritativní funkce s mocí, proto o ni neusilovali ambiciózní politici, ale spíše ti, kteří již měli vrchol své kariéry za sebou, kteří něco vykonali a tím něčím si zasloužili důvěru parlamentu. Možná namítnete, že Miloš Zeman toto splňuje také, protože byl, stejně jako Václav Klaus starší, premiérem. Nezmínil jsem ale nejdůležitější funkci prezidenta a tou je reprezentativnost a morální autorita. A v těchto ohledech současný prezident prohrává na plné čáře. Nejde zde ale jen o jeho osobu (i když jeho pomstychtivost vůči sociální demokracii jistě hraje svou roli). Role prezidenta se posunula hlavně kvůli zavedení přímé volby. Při předvolebních diskusích jsou kandidáti vyzýváni k tomu, aby se vyjadřovali k otázkám, na něž by se předchozích prezidentů nikdo neptal, protože leží mimo pravomoc prezidenta. Prezident má navíc, ať už je z kterékoli strany politického spektra, mandát od voličů, což přirozeně vede k silnějšímu chování. Proto jednoznačně podporuji obnovení nepřímého volebního systému.

 psaní do sešitu

Dalším problémem je senát. Ten má, podle jeho příznivců, představovat pojistku demokracie. To zní sice pěkně, dokud si neuvědomíme, že tak nefunguje. Senát sice podal na prezidenta žalobu za porušování ústavy, ale dokud je nutné, aby prošla i sněmovnou předtím, než se jí vůbec začne ústavní soud zabývat, tak se jedná pouze o symbolické gesto bez politického dopadu. Senát tak v mnohých ohledech tvoří odkladiště vysloužilých politiků, jak tvrdí jeho odpůrci. Jsou dvě možná řešení: senát zrušit, anebo posílit jeho pravomoci. Já jsem pro to druhé, protože věřím v demokracii a vidím, že pojistku potřebuje. Pořádnou.