Krásné, ale jedovaté

Krásné, ale jedovaté

V každém ročním můžeme v zahradách obdivovat krásná květenství rostlin. Některé jsou krásné, ale jedovaté. U této zeleně musíme být obezřetní, zvlášť pokud s námi na zahradě pobývají děti nebo domácí mazlíčci. Jsou takové druhy rostlin, které nezpůsobí přímo otravu, ale mohou fungovat jako alergen nebo podráždí kůži či dýchací cesty. Mezi klasické jedovaté keře, které nás z jara potěší záplavou žlutých květů, patří zlatý déšť. Při výsadbě si musíme rozmyslet, zda takový keř vysadíme nebo se ho raději pro bezpečnost dětí a zvířat zřekneme.
jedovatá čemeřice
Pokud přeci jen keř do zahrady umístíme, je nutné děcka dostatečně poučit. Některé rostliny jsou jedovaté celé, u jiných jsou nebezpečné pouze některé části. Obezřetní musíme být obzvlášť u takových, kde jsou plody různé bobule, které si děti mohou zaměnit například s rybízem. Lákavým by mohl být jedovatý jehličnan, tis červený. Tento jehličnan je celý jedovatý a roste i ve volné přírodě. Pro svou odolnost a jednoduché pěstování často vidíme v zahradách jalovec chvojku. Používá se k pokrytí svahů nebo jako součást živých plotů. Kultivary tohoto jehličnanu jsou velmi rozmanité. Jedovatým keřem, který nás určitě zaujme vzhledem a vůní květů je lýkovec jedovatý. Na keři se po odkvětu objevují jedovaté červené bobule. Nejen keře a stromky jsou jedovaté, ale i mnoho okrasných rostlin. Jedovatá čemeřice patří mezi oblíbené zahradní květiny, protože její květenství můžete spatřit již v prosinci a lednu.
květy zlatého deště
Durman obecný
je bylina, kterou můžete na zahradách spatřit. Durman je impozantní svou výškou a okrasné jsou i velké pichlavé semeníky. Tato rostlina patří mezi velmi nebezpečné. Je totiž smrtelně jedovatá. Její požití může být fatální. Mezi nebezpečné nástrahy pro děti patří nejen rostliny jedovaté. Trnité keře mohou také nebezpečně poranit dítě i zvíře. Pokud vysadíte hlohy, dřišťály, mahony a jiné trnité rostliny, můžete zamezit vniknutí nežádoucích osob na pozemek. Na bezpečnosti a zdraví vás při neopatrnosti ohrozit mohou.