Syrové maso je jedním z produktů, u nichž musí být při přepravě dodrženy specifické podmínky. Velmi snadno a rychle se totiž při nevhodném způsobu skladování kazí, a zároveň může obsahovat i různé choroboplodné zárodky. Není tedy divu, že zde platí velmi přísná pravidla. K tomuto účelu jsou nejčastěji používány plastové přepravky na maso. Dává to koneckonců i smysl – plast je dostatečně pevný a odolný a navíc zvládne i chladnější teploty, které jsou při uskladňování masa nezbytné.
Také se velmi snadno čistí, což je další plus, neboť by měla být po každém použití dobře omyta. Je to z důvodu, aby nedocházelo ke kontaminaci a k přenosu například zárodků salmonely či jiné choroby z jednoho kusu masa na jiný. Přesto je potřeba si říci, že i ona má své nevýhody. Tou asi nejznámější je tendence plastu praskat, pokud je na něj vyvinut příliš velký tlak, zvláště když je ještě vystaven prudkým změnám teplot – jako třeba vyndávání z chladicího vozu.
Mnohem méně známou, avšak o to nebezpečnější nevýhodou je fakt, že se z něj v mokrém prostředí vymývají drobné částečky zvané mikroplasty. A vzhledem k tomu, že syrové maso je mokré, může velmi snadno dojít k jeho kontaminaci. O tom, že mikroplasty nejsou zrovna přínosné pro naše zdraví, se asi není potřeba zmiňovat.
To je také důvod, proč je obvykle dovnitř dávána speciální folie. Ta má právě tomuto zabránit a zároveň i usnadnit čištění – namísto pracného drhnutí celé bedny od krve zde jednoduše vyhodíme folii a bednu jen opláchneme. To ušetří čas i nervy pracovníků.
Samozřejmě již dnes existují materiály, které nemají výše zmíněné nevýhody. Problém je, že jsou příliš drahé, než aby se vyplatilo z nich vyrábět přepravky. Možná v budoucnu, pokud jejich cena poklesne, se toho dočkáme. Zatím však musíme vzít zavděk plastem, se všemi jeho výhodami i nevýhodami. A právě o nich je rozhodně dobré vědět.