Co se nosilo v době 1. republiky?

Co se nosilo v době 1. republiky?

Na dobových módních fotografíích, které se dochovaly z dvacátých let minulého století, můžeme obdivovat eleganci. Byla to doba klobouků se širokou krempou, které se ve třicátých letech posunuly na stranu a dokonale ladily s krátce sestříhanými účesy, vyztuženými cukrovou vodou. Kabelky se nosily ve tvaru psaníčka a byly ručně vyšívané. Ženy měly v oblibě dlouhé korále a na ramenou se nosila péřová či kožešinová boa. Za nejlépe oblékané byly považovány herečky a zpěvačky. Ty byly nejčastějšími zákaznicemi tehdejších módních salónů. Modely se šily na míru a bylo nemyslitelné, aby se objevil stejný model na dvou dámách. Velkou roli hrál výběr materiálů. Emancipované ženy začaly už na počátku třicátých let nosit pánské doplňky – kravaty či čepice se kšiltem Oblíbené byly i kalhoty, nebo kalhotové sukně. U mužů to byly doplňky v podobě velkých manžetových knoflíčků, kapesních hodinek, zavěšené na řetízku či zastrčených v kapse vesty. Nosili převážně černé obleky, u kterých měly kalhoty široké nohavice se záložkami. Na košile se připínaly tuhé límečky a na boty návleky, tkz. psí dečky. Na slavnostní akce si muži oblékali smokingy.

Současná móda - figuríny

Dnešní móda

Současná móda není tak striktní. Pravidla oblékání si tvoříme sami. Podle svého vkusu, věku, svých finančních možností. Každý si může vybrat oblečení, ve kterém se cítí dobře. Základním požadavkem na současné oblečení je, aby bylo pohodlné. Určitá pravidla je nutné dodržovat při návštěvě kulturních zařízení či společenských akcí.
Staré módní obrázky
Na těch firemních bývá, takzvaný dress code, dopředu určen pro všechny pozvané. Pro dámy to bývají převážně dlouhé společenské šaty. Doplňky v současné době bývají méně nápadné. Ženy si rády nechávají před slavnostním večerem upravit vlasy do netradičního účesu. Který se stává součástí celkového image. Pro muže to bývá převážně smoking, či společenský oblek. Doplněný kravatou, nebo motýlkem. Kalhoty mívají úzké nohavice a boty nosí dnešní muži v různých barevných odstínech.