Druhy financování
Podle způsobu získávání
a. interní financování – z vlastních zdrojů, vlastní kapitál: základní kapitál (peněžní prostředky, hmotný majetek, práva), rezervní fond (slouží ke krytí ztrát, nepředvídatelných událostí, tvořen % podílem z čistého zisku), nerozdělený zisk (zisk po zdanění, slouží k dalšímu rozvoji podniku)
b. externí financování – financování z cizích zdrojů, základem je cizí kapitál, který je naším závazkem-bankovní úvěr (závazek vůči bance), obchodní úvěr (závazek vůči dodavateli), zbožový úvěr (forma obchodního úvěru, zboží za zboží), neproplacené mzdy (závazek vůči zaměstnanci), neuhrazené daně (závazek vůči státu), emise obligací (dlouhodobý finanční zdroj)
Podle časového hlediska
a. krátkodobé financování – do jednoho roku
– krátkodobé úvěry – provozní (účelový, na nákup materiálu/zboží), kontokorentní (základem je BÚ, čerpáme do mínusu), eskontní úvěr (odkup směnky před dobou její splatnosti bankou, účtuje si poplatky a diskont)
– neproplacené faktury, nevyplacené mzdy, nájemné placené pozadu, neuhrazené daně, placení směnkou, operativní leasing, factoring (odkup krátkodobých pohledávek před dobou splatnosti. Provádí ho factoringové společnosti. Výhodou pro věřitele je okamžité získání peněžních prostředků, zbaví se nákladů spojených s evidencí a vymáhání pohledávek, stejně tak i rizika, že se pohledávka stane nedobytnou.)
b. dlouhodobé financování
– dlouhodobé úvěry – investiční (na pořízení dlouhodobého majetku), hypoteční
– emise obligací, prodej akcií, finanční leasing, forfaithing (odkup střednědobých a dlouhodobých pohledávek před dobou splatnosti.)
Podle účelu
a. běžné financování – souvisí s každodenní činností podniku (nákup zboží, výplata mezd)
b. mimořádné financování – souvisí s mimořádnou nebo nepředvídatelnou událostí (živelná pohroma, založení podniku)